0

Hologramy nemohou být příliš tenké

May 12, 2022

Viděli jsme 3D telefon Fad přijít a jít, se zařízeními, jako je EVO 3D, které používaly paralaxu bariéru pro dosažení autostereoskopie (tj. 3D odhlášení bez brýlí). Tyto displeje nejsou hologramy, jen ukazují vaše oči dva různé obrazy jako 3D filmový obrázek nebo stereopticon. Výzkumníci z Austrálie a Číny však mají v úmyslu změnit. Vyvinuli nano-hologram (jejich termín), který je asi 1000 krát tenčí než lidské vlasy. Můžete vidět video o vynálezu, níže.

Konvenční hologramy modulují fázi světla, aby poskytla iluzi trojrozměrné hloubky. Pro generování požadovaných fázových posunů musí být tyto hologramy tak tlusté jako optické vlnové délky. Výzkumníci tvrdí, že hologramy jsou “jednoduché”, ale to záleží na tom, co ho porovnáte. Potřebujete nějaké exotické materiály, podtlakové depozice a laser, který může dělat femtosecond-dlouhé pulsy.

Výzkumný tým přerušil tuto tloušťku limit s 25 nanometrem hologramem. Jejich technika se počítá na topologickém izolátoru materiálu nový kvantový materiál, který drží nízký index lomu v povrchové vrstvě, ale mnohem vyšší index lomu ve velkém množství materiálu. To tvoří vnitřní optickou rezonanční dutinu, která může zvýšit posuny fází a umožňuje holografii.

Dalším krokem je vyvinout tuhý tenký film překrytí LCD obrazovky. Současná verze má pixely nejméně desetkrát příliš velká, aby byla funkční pro tuto aplikaci, takže je to další překážka překonat.

Viděli jsme obrazovky, které střílí 3D obrázky na filmových snímcích, jako jsou hvězdné války po celá léta. To ještě není, ale je to další krok. Přemýšlejte o telefonu, hodinky náramků nebo kontaktní čočky, které by mohly generovat holografický obraz. Nebo robot velikosti odpadků.

Pokud se vaše zdroje netáhnout na tvorbu skutečných hologramů, můžete vždy vytvořit něco, co téměř vypadá jako jeden.